skip to Main Content

FAQs

2014-03: En vindmølle er opstillet i 1995, og er derfor målt og godkendt efter Vindmøllebekendtgørelse BEK 304/1991. På grund af klager er ejeren af møllen i 2014 blevet pålagt at dokumentere støjbidraget fra vindmøllen. Hvilken vindmøllebekendtgørelse skal benyttes i forbindelse med måling af kildestyrke og beregning af støjbidrag?

Der henvises til den seneste vindmøllebekendtgørelse, som i foråret 2019 er Bekendtgørelse 135 af 7. februar 2019. I §15 findes svaret.

Back To Top